Bár a dolgok természetéből adódóan nem érhetjük el a kettő esetében a maximumot, az ezekbe vetett hit gyengülése a demokráciába vetett hit gyengülését és összességében a demokrácia gyengülését, ezzel együtt a társadalmi frusztráció növekedését idézi elő. A másik személyiségének verbális megsemmisítése, trágár és obszcén jelzőkkel, igékkel leírása a támadó szándéka szerint a megtámadott bizalomra méltatlanságát, racionális vitára alkalmatlanságát kívánja bebizonyítani,
ám a legtöbb esetben csupán a támadó tehetetlen dühét leplezi, hiteltelenítve ezzel saját álláspontját.
Persze, a stílus maga az ember – legyinthetünk fölényesen, és orrunkat fintorítva elfordulunk, hogy úgymond lényegesebb dolgokkal foglalkozzunk. Csakhogy a közéleti szereplő nem csupán egy polgár a több millió közül. Mintaadó is sokak számára a hétköznapokban. Amilyen módon és stílusban kezelik a politikai osztály tagjai a konfliktusaikat, vagy oldják meg problémáikat, esetleg fogalmazzák meg törekvéseiket, azzal hatást gyakorolnak a hétköznapok emberi kapcsolataira, nyelvi kereteire és végső soron boldogság- és bizalmi szintjére is.
Mindez nem arra buzdítás, hogy hazudtoljuk meg holmi nyelvi stílusbravúrral őszinte érzelmeinket,
vagy hogy csomagoljuk hazugságba legitim érveinket. Éppen ellenkezőleg. A valóság az, hogy igényesebb megfogalmazással, a vitapartner vagy ellenfél személyisége helyett érveinek nyelvileg hidegvérű, tárgyilagos, ám kérlelhetetlen számonkérésével hatékonyabban lehet vitákat nyerni, és az ember még a saját hitelességét is megtartja a közvélemény előtt.
Különösen igaz mindez a trágár és obszcén szavak használatára.
A kortárs kultúrában és ellenkultúrában markánsan észrevehető trend a nyomdafestéket nem tűrő szavak használata a legártatlanabb szituációkban is. Ez az egykor polgárpukkasztásnak szánt provokáció már inkább kínos, mint felháborító. Már nem a dühről, hanem az igénytelenségről szól.
A képviseleti demokrácia az európai kultúra egyik fontos vívmánya. Finom és bonyolult szerkezet, amely – Böckenförde ezt meggyőzően bizonyította – elválaszthatatlan a személyiség tiszteletét magáénak valló kereszténységtől. Egy finom és bonyolult szerkezet működtetése a közösség minden tagjától nagyobb igényességet és odafigyelést igényel. Néha a pillanatnyi érdekek és indulatok hosszabb távú célok alá rendelését.
Ne romboljuk le vélt vagy valós igénytelenségünkkel! Szükségünk van rá, minél jobb állapotban.
A szerző közigazgatási- és területfejlesztési miniszter
(Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád)